مثلث کلاریس، بوفالو بیل، هانیبال

کیفیت تریلرهای جنایی را موش و گربه‌شان مشخص می‌کند. هرچه کارآگاه داستان و قطب منفی مقابل‌ش ویژه‌تر و پرداخت‌شده‌تر باشند، با فیلم درجه‌یک‌تری سروکار خواهیم داشت؛ و «سکوت بره‌ها»ی جاناتان دمی از این حیث کیفیتی یگانه دارد. نه‌تنها این‌جا با یک مأمور هم‌دلی‌برانگیز (که هر دقیقه سرنوشت‌ش برای ما مهم‌تر می‌شود) و یک قاتل زنجیره‌ای باهوش (با خط کشتاری غیرقابل پیش‌بینی) طرف‌یم، که ضلع سوم این مثلث، شخصیتی حیرت‌انگیز (مرکب از «خبیث/مرشد») قرار دارد که پیش‌تر راهنمای قاتل داستان بوده و امروز مرشد مأمور بی‌تجربه اما باهوش. مثلث کلاریس استرلینگ، بوفالو بیل و هانیبال لکتر و هرآن‌چه در «سکوت بره‌ها» میان‌شان می‌گذارد، یکی از بهترین پلات‌لاین‌های نوشته‌شده در تاریخ سینماست، براساس رمان توماس هریس و فیلم‌نامه‌ای از تد تالی، که یکی از ۴ فیلم‌نامه‌ی مرجع سید فیلد در کتاب آموزش فیلم‌نامه‌نویسی‌اش است‌. کلاس درس نوشتنِ یک سریال‌کیلری نفس‌گیر که هر اندازه زمان ازش بگذرد، نه‌تنها کهنه نمی‌شود، که به‌دلیل ارجاعات فراوان به آن و «کالت»شدن‌ش، بر ارزش‌های آن افزوده هم می‌شود.
+
این تنها هارور تاریخ سینماست که اسکار بهترین فیلم گرفته است. هم‌چنین سومین فیلمی در تاریخ که توانست هم‌زمان پنج اسکار بهترین فیلم، کارگردانی، فیلم‌نامه و بازیگران مرد و زن را دریافت کند.
زوج جودی فاستر و آنتونی هاپکینز یکی از بهترین زوج‌های تاریخ سینما هستند اما یک لحظه جای آن‌ها زوج میشل فایفر و شان کانری را هم تجسم کنید. کمپانی زوج کانری و فایفر (که سال قبل در فیلم «متهم» اسکار بهترین بازیگر زن را گرفته بود) می‌خواست و جاناتان دمی به فایفر و هاپکینز فکر کرده بود. درنهایت معامله‌ی کارگردان با کمپانی این می‌شود که آن‌ها بازیگر تئاتری بریتانیا را برای نقش لکتر بپذیرند و درعوض دمی حضور فاستر را در نقش کلاریس بپذیرد.
یکی از بهترین لحظه‌های بازی فاستر در فیلم ملاقات نهایی‌اش با هاپکینز است؛ آن‌جا که درنهایت از جیغ‌زدن بره‌ها می‌گوید. در فیلم‌نامه، همانند روال باقی اثر، این‌جا هم باید در فلاش‌بک، لحظه‌ی فرار کلاریس کوچک را می‌دیدیم، اما در اجرا بهت و ترس و التماس توأمانِ صورت فاستر چنان بوده که دمی به تالیِ فیلم‌نامه‌نویس زنگ می‌زند و می‌گوید «می‌دانم که آن فلاش‌بک مهم‌ترین بخش گذشته‌ی کلاریس است اما اگر من وسط پلان بدون قطع بازی فاستر به فلاش‌بک کات کنم از اتحادیه‌ی کارگردانان اخراج‌م خواهند کرد. فاستر برای همین تک‌پلان بلند اسکار خواهد گرفت.» فلاش‌بک حذف می‌شود و فاستر اسکار می‌گیرد.

 

[ این فهرست ترتیب ندارد. لزومن بهترین‌های تاریخ سینما هم نیست. #جواهرهای_سینمایی_زندگی_من است، برای کسانی که در این سال‌ها هم‌سلیقه بوده‌اند یا دنبال‌م کرده‌اند. محبوب‌ترین‌هام. ]
#صدفیلم_خسرونقیبی